2020 m. gegužės 21 d. Seimas priėmė Lietuvos Respublikos darbo kodekso (DK) pakeitimus, kurie įsigalios nuo 2020 m. rugpjūčio 1 d. Tikimasi, jog šie pakeitimai išspręs Darbo kodekso taikymo neaiškumus bei palengvins DK taikymą praktikoje
2020 m. gegužės 21 d. Seimas priėmė Lietuvos Respublikos darbo kodekso 2, 21, 26, 41, 52, 55, 56, 57, 59, 60, 61, 72, 75, 83, 89, 93, 95, 104, 110, 112, 117, 127, 128, 135, 137, 140, 141, 144, 147, 172, 185, 188, 192, 193, 194, 198, 224, 225, 228 straipsnių pakeitimo ir Kodekso papildymo 72-1 straipsniu įstatymą Nr. XIII-2944. Kviečiame susipažinti su svarbiausiais priimtais pakeitimais:
I. PAPILDOMOS GARANTIJOS ASMENIMS, SUSIDURIANTIEMS SU SVEIKATOS PROBLEMOMIS
- Draudžiama diskriminuoti asmenis dėl sveikatos būklės
Naujos DK redakcijos 26 straipsnyje numatyta, kad draudžiama diskriminuoti asmenis dėl jų sveikatos būklės.
Darbdavys privalės taikyti vienodus priėmimo į darbą atrankos kriterijus ir sąlygas, sudaryti vienodas darbo sąlygas, galimybes tobulinti kvalifikaciją, taikyti vienodus darbo vertinimo ir atleidimo iš darbo kriterijus, už tokį patį darbą mokėti vienodą darbo užmokestį, imtis priemonių, kad darbuotojas nepatirtų priekabiavimo, diskriminacijos, persekiojimo, būtų apsaugotas, jeigu pateikia skundą dėl diskriminacijos.
Naujoji DK nuostata kelia nemažai neaiškumų, kadangi sveikatos būklė gali būti suprantama labai plačiai. Plačios šio pagrindo interpretavimo galimybės sudaro prielaidas inicijuoti darbo ginčus.
- Didės išeitinės išmokos asmenims, atleidžiamiems dėl sveikatos problemų
Pakeitimais taip pat nustatytos didesnės išeitinės išmokos asmenims, kurie atleidžiami dėl nebegalėjimo eiti savo pareigų dėl sveikatos būklės. DK 60 straipsnio 3 dalyje numatyta, kad darbo sutartį nutraukiant nesant šalių valios (dėl to, kad darbuotojas pagal sveikatos priežiūros įstaigos išvadą nebegali eiti pareigų ar dirbti darbo ir jis nesutinka būti perkeltas į kitas toje darbovietėje esančias laisvas jo sveikatą atitinkančias pareigas ar darbą arba kai tokių pareigų ar darbo toje darbovietėje nėra), darbuotojui išmokama 2 mėnesių jo vidutinio darbo užmokesčio išeitinė išmoka, o jei dirba trumpiau nei metus, – 1 mėnesio jo vidutinio darbo užmokesčio išeitinė išmoka.
- Nuotoliniu būdu bus galima dirbti ir dėl sveikatos būklės
Šiuo metu galiojantis reguliavimas įtvirtina, jog nuotoliniu būdu galima dirbti šalims susitarus arba darbuotojo prašymu ne mažiau kaip 1/5 viso darbo laiko, kai to pareikalauja nėščia, neseniai pagimdžiusi ar krūtimi maitinanti darbuotoja, taip pat darbuotojai, auginantys vaiką iki 3 metų, vieni auginantys vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų.
Naujieji pakeitimai DK 52 straipsnio 2 dalyje papildomai nustato, jog darbuotojui pateikus prašymą, pagrįstą sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jo sveikatos būklę, darbdavys privalo tenkinti tokio darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu ne mažiau kaip 1/5 visos darbo laiko normos, nebent darbdavys įrodo, kad dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai sukeltų per dideles sąnaudas.
- Asmenims, turintiems sveikatos problemų, atostogos bus suteikiamos privalomai
DK 128 straipsnio 5 dalies 4 punkte nustatyta, kad kasmetinės atostogos privalo būti suteiktos ir asmenims, kurių prašymas pagrįstas sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jų sveikatos būklę.
Atitinkamai darbdavys privalės tenkinti darbuotojo prašymą suteikti neapmokamas atostogas tokiam laikui, kurį rekomenduoja sveikatos priežiūros įstaiga, jei darbuotojas pateiks sveikatos priežiūros įstaigos išvadą apie jo sveikatos būklę.
II. NĖŠČIOSIOMS - ILGESNI ĮSPĖJIMO TERMINAI
DK 57 straipsnio 7 dalis papildyta nuostata, jog 1 mėnesio įspėjimo apie nutraukiamą darbo sutartį terminas trigubinamas ir nėščioms darbuotojoms.
DK 61 straipsnio 1 dalis papildyta nuostata, jog darbo sutartis su nėščia darbuotoja jos nėštumo laiku ir iki jos kūdikiui sukaks 4 mėnesiai gali būti nutraukta, kai teismas ar darbdavio organas priima sprendimą, dėl kurio pasibaigia darbdavys.
III. PATIKSLINTA DĖL DARBUOTOJŲ, AUGINANČIŲ VAIKĄ, ATLEIDIMĄ
Patikslinta DK 61 straipsnio 3 dalis, numatanti, jog su darbuotojais, auginančiais vaiką iki 3 metų, darbo sutartis negali būti nutraukta darbdavio iniciatyva, jeigu nėra darbuotojo kaltės. Šis draudimas pagal naująjį reguliavimą taikomas tik nutraukiant sutartį dėl DK 57 straipsnio 1 dalies 1-3 punktuose nurodytų priežasčių. Kitaip tariant, nebebus taikomas ribojimas nutraukti darbo sutartį, kai darbuotojas nesutinka su darbo santykių tęstinumu verslo ar jo dalies perdavimo atveju arba kai teismas ar darbdavio organas priima sprendimą, dėl kurio pasibaigia darbdavys.
Kartu atkreipiame dėmesį, kad DK patikslinta vaiko ir tėvų sąvoka. Vaikas yra ne tik įvaikis, bet ir globotinis, rūpintinis, taip pat DK 56 str. (Darbo sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva dėl svarbių priežasčių) 1 dalies 3 punkte tėvų sąvoka apima ne tik įtėvius (įtėvį, įmotę), bet ir rūpintojus.
IV. PATIKSLINTAS IŠEITINĖS IŠMOKOS MOKĖJIMO JURIDINIO ASMENS VADOVUI REGULIAVIMAS
DK 104 straipsnio 2 dalyje panaikintas neaiškumas dėl išeitinės išmokos mokėjimo juridinio asmens vadovui. Ankstesnis reguliavimas įtvirtino sąlygą, jog išmokama mokama, kai vadovas atšaukiamas prieš darbo sutarties termino pabaigą.
Įsigaliojus pakeitimams, juridinio asmens vadovui būtų išmokama 1 mėnesio jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka, jeigu:
Išmokai nebetaikoma sąlyga, kad vadovas būtų atšaukiamas prieš darbo sutarties termino pabaigą.
V. KOMPENSACIJOS BUS MOKAMOS IR UŽ DARBĄ LAUKO SĄLYGOMIS
DK 144 straipsnio 8 dalyje patikslinta, kad tiek darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio, tiek kai darbas atliekamas lauko sąlygomis, taip pat kai darbas susijęs su kelionėmis ar važiavimu, kompensuojamos su tuo susijusios padidėjusios išlaidos už faktiškai tokio pobūdžio dirbtą darbo laiką. Kaip ir iki šiol, šių kompensacijų dydis negali viršyti 50 procentų bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio ir jos mokamos tuo atveju, kai darbuotojui neapmokamos komandiruotės išlaidos.
VI. DARBUOTOJAI Į KONKURSINES PAREIGAS BUS PRIIMAMI IKI 1 M. LAIKOTARPIUI
DK 41 straipsnis papildytas 4 dalimi, kurioje nurodyta, kad į pareigas, dėl kurių turi būti rengiamas konkursas, asmuo gali būti priimtas pagal terminuotą darbo sutartį iki į šias pareigas konkurso būdu bus priimtas darbuotojas, bet ne ilgiau kaip vienų metų laikotarpiui.
VII. KITI SVARBŪS DK PAKEITIMAI
DK pakeitimai įsigalios 2020 m. rugpjūčio 1 d.
Kokį darbo užmokestį turėtų gauti darbuotojas, esantis prastovoje?
Kokių veiksmų turi imtis darbdavys, jei darbuotojas atsisako pateikti pareigų pažeidimų priežastis?
Ar fizinio asmens nuosavybės teise valdomų Bendrovės akcijų pardavimas turės įtakos Bendrovės nuosavam kapitalui?
Kokius dokumentus riekia pateikti Užimtumo tarnybai, jei prastova paskelbta 2021 m.?